2017 General Conference Schedule

SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE

 

Note: Wednesday and part of Thursday are pre-conference activities, subject to additional fee.  Full conference fee includes all events from 7:30 pm Thursday through 1:30 pm Sunday.  All individual activities during that range are available to full registrants; no sign-up for specific workshops required.

 

*Schedule subject to change

Wednesday, June 28 

8:30 am-
5:30 pm

Youth, Educators, and Storytellers Alliance (YES!) and Storytelling in Higher Education(SHE) SIG Preconference (additional fee required)

8:50 am Welcome

9:00 am

Keynote

Make It Matter, Make It Fun

Janice Del Negro

12:00 pm Luncheon (included with YES!/SHE pre-conference full registration)

1:00 pm

Option 1: YES! Workshop
The Power of Story & Theatre for Social Justice

Jasmin Cardenas

1:00 pm

Option 2: SHE Discussion

Storytelling in Higher Education Discussion

Diane Ketelle & Sarah Beth Nelson

4:15 pm

YES! Business Meeting

4:45 pm

Story & Game Swap

7:30 pm

The Healing Story Alliance Concert
Features performers engaged in storytelling for social justice and the empowerment of disenfranchised voices.

Thursday, June 29

8:30 am-
11:30 am

Storytelling in Organizations SIG Preconference
Humor That Works

Andrew Tarvin, World's First Humor Engineer

8:30 am-
12:00 pm

Healing Story Alliance SIG Preconference
Share Your Story, Change Your Life

Jamie Mayo, Joyce Slater, Andrea Ellis, Tracy Vacca, Carol Webster & Nikki McCann

9:00 am-
12:00 pm

Producers and Organizers SIG Preconference
We Are The Ones We've Been Looking For

PRO Open Space Session

12:00-
1:00 pm

Lunch on your own

(Continued Discussion with SIG Groups)

1:00-
6:00 pm

Master Class
Exploring the Difficult Story

Elizabeth Ellis & Loren Niemi

Master Class

Powerful Story Presentation: A Coaching Master Class

Beth Horner

Master Class

Everybody Comes From Somewhere: Designing Storytelling & Civic Engagement Residencies

Queen Nur

 

 

 

6:00-
7:30 pm

Dinner on your own

(Shuttles available for Country Club Plaza transportation)

7:30-
9:30 pm

Opening Welcome & Keynote
Naomi Shihab Nye

9:45-
10:40pm

Story Swap
Storytell Listserv Swap (Open Topics)
Host: TBA

Fringe Performance
Time Doing Me
Maureen Korte

Fringe Performance
Just Passing Through – How it all Looked to one confused, day dreaming boomer boy
Denis Gessing

Story Swap
Let’s Laugh!
Host: TBA

Fringe Performance
Steel Beneath Velvet Gloves
Diane Cox & Dianna Waite

 

Friday, June 30

9:00-
10:30 am

Immigration, Migration, Journeys…
A panel featuring the voices of: Eldrena Douma, Nestor Gomez, Sue O’Halloran, & Eth-Noh-Tec (Robert Kikuchi-Yngojo & Nancy Wang)

10:45am-
12:15pm
Session A

Panel
Grants Professionals Panel

moderated by Tim Ereneta with Grants Professionals Association members, Heartland Chapter

Workshop
Come on In – Welcoming & Understanding Stories of Other Cultures
Noa Baum

Workshop
Transforming the Lives of San Francisco Housing Authority Residents
Sue Dichter & Ben Tucker

Workshop
Voices from Two Renaissances: A Discussion based on Oral Histories
Sarah Beth Nelson

Story Swap
Fairy Tale Lobby
Host: Mary Grace Ketner

12:15-
1:45 pm

Lunch on your own  (Shuttles available for Country Club Plaza transportation)
Luncheon Meetings TBA

1:45-
3:15  pm
Session B

Panel
A Storytelling System to Easily Capture & Preserve Your Cultural Heritage
moderated by Anne Tezon with Maureen Anunwa, Karen Cox,Joseph Matovu,  and Corey Sorio

Intensive
Story Treasures: Bringing Ancient Tales to Life for Modern Listeners
Heather Forest

Intensive
Hearing Each Other's Voices: Spiritual and Interfaith Storytelling
Pam Faro

Workshop
Generative Organizational Story: Opening the Borders between Us and Them
Tom Sparough

Workshop
In Ghostly Japan: Ogres, Demons and Jealous Spirits
Motoko

Story Showcase
Featuring: Howard Bulick (WA), Jasmin Cardenas (IL), Rona Leventhal (MA), Sue O’Halloran (IL), Cris Riedel (NY), Jan Smith (UT)

3:30-
5:00 pm
Session C

Workshop
Laughter, Breath, Joy: Communal Communication
Lyn Ford

Intensive
(part 2 – see above)
Heather Forest

Intensive
(part 2 – see above)
Pam Faro

Workshop
Who Gets to Tell Stories?: Rethinking Dichotomires in (Im)migration
Ada Cheng

Fringe Performance
Homesteading the West: The Tale of Lavinia Morgan Anderson
Linda Batlin

Story Showcase
Featuring: Pete Griffin (AK), Denise Mount (GA), Jema Patterson (AZ), Barb Schutzgruber (MI), Anne Shimojima (IL), Susan Stone (IL)

5:00-
7:30 pm

Dinner on your own (Shuttles available for Country Club Plaza transportation)
Dinner Meetings TBA

7:30-
9:30pm

Story Slam

9:45-
10:40pm

Story Swap
The After-Slam: Your Untold 5-Minute True Stories
Host: TBA

Fringe Performance
The Lighter Side of Lincoln
Norm Brecke

Fringe Performance
Irish AND American
Yvonne Healy

Story Swap
Historical & Cultural Stories:
Host: TBA

Fringe Performance
Nancy Drewinsky & the Search for the Missing Letter
Robin Bady

Saturday, July 1

9:00-
10:30 am
Session D

Panel
Asian American Storytelling Panel: Invisible No More!
Karin Amano, Brenda Wong Aoki, Alton Chung, Robert Kikuchi-Yngojo, Motoko, Anne Shimojima, Nancy Wang

Workshop
Capturing the “Story” Behind the Facts
Judy Sima

Workshop
Voices Uncensored: The Radical Act of Community Storytelling
Penelope Starr

Workshop
Imagineering: More than Just a Story
Eldrena Douma

Story Swap
Teller’s Choice!
Host: TBA

10:45 am-
12:15 pm

NSN Annual Membership Meeting
Your NSN Board of Directors

12:15-
1:45 pm

Lunch on your own (Shuttles available for Country Club Plaza transportation)
Luncheon Meetings TBA

1:45-
3:15 pm
Session E

Intensive
Acknowledging All Our Voices: Listening to America's Immigration / Migration Stories
Milbre Burch

Intensive
STORYography Cards: Turning Your Creative Ideas into Solid Marketing Success
Robin Blakely

Workshop
Researching & Telling the Stories of African American Migration from the South
Mary Grant & Vickie Slaughter

Workshop
Dispatches from the Other Kingdom: Illness Narratives as Hero's Journeys
Joseph Sobol

Fringe Performance
She Called Him Mister, But She Didn’t Mean It
Sandra Measels

Story Showcase
Featuring: Mama Edie Armstrong (IL), Carrie Sue Ayvar (FL), Lorna Czarnota (NY), Angela Heiss (CA), Michelle King (WY), Jim Lavender (VA)

3:30-
5:00 pm
Session F

Intensive
(part 2 – see above)
Milbre Burch

Intensive
(part 2 – see above)
Robin Blakely

Workshop
You Don't Have to be Jewish… to Tell Jewish Stories
Susan Stone

Discussion
Storytelling at the National African American Museum of History & Culture
Rex Ellis

Fringe Performance
Voices from Ellis Island
Pippa White

Story Showcase
Featuring: Kate Dudding (NY), Cathryn Fairlee (CA), Chetter Galloway (GA), Judith Heineman (IL), Dianna Waite (KS), Kay Elmsley Weeden (WI)

5:00-
7:30 pm

Dinner on your own (Shuttles available for Country Club Plaza transportation)
Dinner Meetings TBA

7:30-
9:30pm

NSN ORACLE Awards Celebration

9:45-
10:40pm

Story Swap
Scary, Strange & Surprising Stories
Host: TBA

Fringe Performance
Not Quite: Asian American by Law, Asian Woman by Desire
Ada Cheng

Fringe Performance
Happy Endings are Overrated: The Life & Times of Prince Charming
Tim Ereneta

Story Swap
Stories for Healing (Our Environment, Communities & Ourselves)
Host: HSA SIG

Fringe Performance
Lies, Lies – and More Lies!
Anne Rutherford

Sunday, July 2

9:00-
10:30am
Workshop Session G

Panel
Let’s Talk about Money
Robin Bady, Sean Buvala, Priscilla Howe & Laura Packer

Workshop
Story Play
Karen Chace

Workshop
Hidden Memory: My Family History Project and What I've Learned
Anne Shimojima

Discussion
The Future of Storytelling: A Conversation
Host: NSN Board Chair, Laconia Therrio

Story Swap
Inspirational & Sacred Stories
Host: TBA

 

10:45am -
12:15 pm

Closing Keynote
Rex Ellis

12:15-
1:45 pm

Luncheon Together (included with full registration)

2:00-
4:00pm

Stories of Immigration & Migration
Featuring: Alton Takiyama Chung, Eldrena Douma, Elizabeth Ellis, Rex Ellis, Queen Nur, and Kansas City musician TBA